Proč inteligentní dům?

FAQ a základní informace
Václav
Posts: 24
Joined: Tue 23. Aug 2016 22:30:43

Proč inteligentní dům?

Post by Václav » Fri 26. Aug 2016 1:25:53

Stavíte nový dům či provádíte větší rekonstrukci? Pak možná jste slyšeli o inteligentních domech.
Přísnější podmínky pro stavbu nových domů od roku 2020, hlavně v oblasti úspor spotřeby energií (topení, ohřev vody, ...), znamená instalaci zařízení, které také musí být úsporné.
Dříve se topilo celý den, radiátory se víceméně neovládaly. Pak se začalo s úsporami energií - vyměnily se okna a najednou bylo více tepla, takže se začaly otáčet kohoutky radiátorů a do hlavní místnosti se nainstaloval regulátor, který měl naprogramovány časové programy. Jeden regulátor na dům přestal stačit a tak se začaly regulovat jednotlivé radiátory podobně programovatelnými hlavicemi, ale kotel to regulovalo nepřímo. Správnější postup byl snímat teplotu v každé místnosti, nastavit pro každou místnost časové programy, pak to všechno sloučit a ovládat kotel přímo.
Když se vyměnily okna za prakticky těsná, najednou se zjistilo, že se v domech zhoršilo ovzduší - bylo třeba často větrat otevíráním oken a tím vypouštět draze vyrobené teplo ven. Takže se rozvinuly systémy vzduchotechniky a rekuperace (zpětného získávání tepla) vzduchu. Spouštění výměny vzduchu se musí někdy spustit a tak se vytvořila regulace založená na kvalitě vzduchu (resp. na obsahu CO2).
Velká zateplená okna znamenají riziko skleníkového efektu zvláště v létě a tak se přišlo s regulací stínící techniky - žaluzie a rolety, zvláště ty vnější, takže pokud je v místnosti hodně teplo a zároveň hodně světla, spustí se žaluzie.
Takto bychom mohli pokračovat - už nyní jsme vyjmenovali tři systémy, tři regulované systémy. Podíváme-li se na ně podrobněji, zjistíme, že některé prvky se v nich opakují a daly by se použít vícekrát (třeba čidla snímající teplotu v místnostech).
A nyní nastává pravý čas pro inteligentní dům - ten integruje do sebe všechny systémy v domě a umožňuje z jednoho místa a jedním postupem ovládat všechny systémy. Navíc, bez závislosti na tom, který výrobce jednotlivé části vyrábí.
Je třeba mít tedy centrální systém pro celý dům. Ten umožňuje napojit na sebe prvky, co sbírají informace (senzory) a pak i prvky, které něco dělají (aktory). Mezi senzory patří snímače teploty a vlhkosti (pobytem a činností se mění vlhkost vzduchu v domě a musí se na to reagovat), snímače zatopení (např. vedle pračky či ve sklepě), mezi aktory např. motorické hlavice radiátorů či podlahového topení (otevírají/zavírají), ventily vzduchotechniky (lze pak větrat pouze v částech domu), motory spouštějící rolety/žaluzie a další. S informacemi, které získá od senzorů, začne pracovat a podle naprogramovaných scénářů bude (automaticky) něco dělat - třeba v šest ráno zvýší teplotu v určených místnostech (koupelna, kuchyně), pokud už je venku světlo, pak vytáhne rolety.
Kvalita centrálního systému se odvíjí od možnosti získávat informace (tj. možnosti k sobě připojit různá zařízení různých výrobců, přičemž často každý používá jíné komunikační rozhraní, jiné zapojení), možnostmi ovládat zařízení a z hlediska obyvatele domu hlavně jak s těmi informacemi pracovat a jak na jejich základě zadávat (tj. skoro programovat/konfigurovat) akce, jak zjišťovat informace (např. kolik kWh dům spotřeboval za posledních 24 hodin). Ačkoliv to vypadá efektně, sedět na pohovce a z mobilu si zapnout lampičku v obýváku, je to jen taková třešnička na dortu a mnohem složitější akce zůstávají skryty a přitom zajišťují pohodlí a chod domu.
A protože jsme na fóru o Loxone, máme za to, že Loxone je více než dobrý systém, s dobrým HW a dobrým SW.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest